top of page

ORYANTİRİNG

Mekan: Outdoor
Süre: 1⁄2 gün - 1 gün
Kişi Sayısı: Takımlar için 4-20 kişi, Gruplar için 40 kişiye kadar

Fiziksel Zorluk: Orta, yüksek

Oryantiring aktivitesi ile, iş stresinden uzaklaşarak doğa içerisinde takımların etkinliği arttırılmaktadır.

Bu aktivitede, belirlenen süre içerisinde, harita üzerinde işaretlenmiş en fazla kontrol noktasına ulaşmak amaçlanmaktadır. Açık alan, geniş kapalı alan veya şehir aktivitesi olarak da planlanan orienteering aktivitesinde takımlar birlikte hareket ederek, ortak hedef doğrultusunda birbirleriyle yardımlaşmaktadırlar.

Takımın fiziksel dayanıklığına göre her seviyede düzenlenebilen bu aktivitede, fiziksel beceri kadar stres altında hızlı karar verebilme, zaman yönetimi ve iletişim becerileri de geliştirilmektedir. Böylece, takımlar ve bireyler güçlü yönleri hakkında farkındalıklarını arttırmış olmaktadırlar. Bu aktivite, uygun alanlarda bisiklet ile gerçekleştirilerek de farklılaştırılabilmektedir. 

KAZANIMLAR

- Ortak karar alma ve uygulama
- Stres altında karar verme becerilerinin geliştirilmesi

- Takım ve liderlik dinamiklerinin kavranması
- Zaman yönetimi
- İletişim becerilerinin geliştirilmesi 

PROGRAM

Giriş: Uzman eğitmenimiz, Orienteering aktivitesi ve kuralları hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra, hareketlendirici bir aktivite ile oturumu açar. (≈30 dakika)

Hazırlık: Takımlar oluşturulduktan sonra, harita ve kontrol kartları gibi ihtiyaç duyulan donanım takımlara dağıtılır. Takımlar başlangıç düdüğü ile ilk hedeflerine doğru harekete geçmeden önce, görev dağılımı, izlenecek güzergah ve stratejileri hakkında değerlendirmeler yaparlar. (≈15 dakika)

Orienteering: Süre dolmadan önce, takımlar ulaşabildikleri kadar kontrol noktasına ulaşmaya çalışırlar. Karşılaştıkları süpriz aktivitelerdeki başarıları ise toplam puanlarını arttırmalarına yardımcı olacaktır. (≈2-2,5 saat)

Son Değerlendirme: Uzman eğitmenimizin önderliğinde, grup, hikayelerini paylaşmak ve deneyimlerini tartışmak üzere bir araya gelir. (≈30 dakika) 

bottom of page